Amikor konyhát tervezünk, esetleg felújításba fognánk, akkor az egyik legfontosabb döntés, amit meg kell hoznunk, hogy kell-e páraelszívó és, ha igen, akkor milyen?
A modern otthonokban nemcsak az esztétika a fontos, hanem az is, hogy a helyiség levegője mindig tiszta és friss maradjon. Erre főleg akkor van szükség, ha amerikai konyhás nappaliban élünk, hiszen ilyenkor filmnézés közben is ellephetik a szagok a kanapé területét.
Miért fontos egy jó páraelszívó?
Az onlineMárkaboltoknál kapható márkás páraelszívók elsődleges feladata, hogy a főzés közben keletkező gőzt és szagokat, valamint a zsíros részecskéket magába szívják és eltávolítsák azokat a levegőből. Amennyiben nem szellőzik megfelelően a konyha, idővel a pára lecsapódik, ami károkat okozhat a falakon, a bútorokon, valamint a készülékekben, ez végül penészedéshez és kellemetlen szagokhoz vezethet. Egy jó elszívó még abban is segíthet, hogy főzés közben a levegő végig kellemes és tiszta maradjon.
Konyhasziget esetében azonban nem mindegy, hogy milyen típust szereltetünk be. Az ide tervezett páraelszívók kifejezetten olyan lakásokba készültek, ahol a konyhaszigetre kerül a főzőlap. A készülék azonban látványos dizájnnal és megfelelő erővel rendelkezik ahhoz, hogy a konyha központi elemévé váljon.
A levegő kivezetésének kérdése
Amikor konyhaszigetre keresünk páraelszívót, akkor nem csak a kinézetet vehetjük figyelembe. Fontos a teljesítmény és az is, hogy milyen levegőkeringetési rendszerrel működik a készülék. Ez alapvetően meghatározza azt, hogy mennyire lesz hatékony a levegő megtisztítása az otthonunkban.
Bevett gyakorlat a csak belső keringetéssel rendelkező, a felső és hátsó kivezetéssel ellátott, valamint a felső kivezetéssel készült berendezések beépítése. Mindegyiknek megvan a maga előnye, de a konyhasziget esetében nem mindegyik jöhet szóba. A belső keringetéses rendszerben az elszívott levegő először egy zsírszűrőn megy át, majd kerül az aktívszén-szűrőbe, amely segít eltávolítani a kellemetlen szagokat.
Végül a szűrt, párás levegő visszakerül a konyhába. Ennél a rendszernél az elszívás hatékonysága 60-80 százalékra csökkenhet, attól függően, hogy milyen állapotban vannak a szénszűrők. Ezt azonban kizárólag akkor javasolják, ha semmilyen lehetőség nincs a kivezetésre.
Kivezetéssel rendelkező páraelszívók
A levegő kivezetésével elkerülhetjük a párásodást, a zsírok és szennyeződések lerakódását. A készülék optimális működéséhez gondoskodni kell arról is, hogy a friss levegő beáramolhasson akár az ablakon keresztül, akár valamilyen légbevezető segítségével. Ez biztosítja az elhasznált levegő elszívása mellett azt, hogy az otthonunkban mindig tiszta legyen a levegő.
A kivezetés történhet felső és hátsó kivezetéssel egyaránt. A különbség az, hogy a levegő merre távozik a lakásból. A felső esetében a levegő függőlegesen, az elszívó tetején hagyja el a konyhát, míg a hátsó esetében vízszintesen, a készülék hátulján kerül a szabadba.